V predšolskem obdobju je pomembna knjižna vzgoja v celoti (knjižna, književna, knjižnična), zato otrokom poleg leposlovne literature, enakovredno nudimo tudi poučno literaturo ter sodelujemo v knjižnem projektu “POTOBRALKA”. Otroci, ki se s knjigo srečujejo že v zgodnjem otroštvu, so na dobri poti in bodo kot odrasli, naprej širili kulturo branja. Starše vzpodbujamo k družinskemu branju, jih obveščamo, kako pomembno je branje za duševno zdravje in razvoj otroka ter s tem dober vpliv tudi na njih same. Glasno branje, pogovor z otrokom in čas ki ga preživijo skupaj, so nenadomestljivi.

»POTOBRALKA« v naši skupini potuje na pot vsak teden. V vrtčevski knjižnici, kjer si trije otroci izberejo knjigo, pazimo na kulturo vedenja – smo tiho, knjigo, ki pogledamo in je ne izberemo vrnemo vedno na isto mesto. Otroke ves čas učimo, da s knjigami ravnajo lepo in spoštljivo. Po enem tednu otroci prinesejo »POTOBRALKO« nazaj v vrtec, kjer pred skupino samozavestno pripovedujejo vsebino knjige. Otroci z branjem pravljic, zgodb, pesmi in deklamacij krepijo besedni zaklad, se srečujejo z besednimi zvezami, ki v vsakdanjem govoru ne obstajajo, se učijo vživljati v knjižne junake in razmišljati skozi oči drugih … Vse to pa je zanje neprecenljiv trening za empatijo in mišljenje za vse življenje.

Strokovni delavki Melita in Ana