Pedenjpedi smo v torek, 20.9.2022 obiskali Malo tržnico, kjer je potekal dogodek v okviru kampanje Kupujem odgovorno, ki se bo skozi celo leto odvijala v omenjenem prostoru.

Takoj ob prihodu na tržnico nas je ogovoril prijazni čebelar, ki nam je predstavil svoje izdelke. Poučil nas je, da mu med naberejo Kranjske sivke, njegovo delo pa je, da medu doda različne sestavine in nastalo zmes natoči v steklene kozarce. Povedal je, da njegovi izdelki iz medu vsebujejo različne dodatke kot so  cimet, rdeča pesa, propolis, čokolada in naravni eurokrem. Iz medu pri njem nastaja še Medeni liker, Medica, Medena penina in Sekira v medu (akacijev med, sekira iz medenega voska). Slednje naj bi večkrat služilo kot darilo za različne priložnosti, izhajajoče iz slovenskega pregovora: »Temu pa je sekira padla v med.« Pomerili smo tudi čebelarsko obleko in vsi skupaj vzklikali čebelarski pozdrav: »Naaaaj medi!«

Pot nas je popeljala tudi do zeliščne stojnice, kjer je bilo ponujenih veliko vrst zeliščnih čajev, mazil, olj in tinktur. Gospa nam je povedala, da vsi ti pripravki služijo za odpravljanje različnih bolezenskih težav ali kot sta že v filmu Kekec povedala teta Pehta in ostareli zeliščar Kosobrin: » Za vsako bolezen rožca raste.«

Ogledali smo si še stojnice z izdelki iz volne, domače pletarske obrti, stojnico Konoplja za vsak dan in Eko kotiček ponovne uporabe različnih predmetov in oblačil. V slednjem bo možno posedeti, se pogovoriti z znancem, popiti zeliščni čaj… Na programu so bile tudi različne pokušine, predstavitev svežega stiskanja konopljinih semen v olje in izdelava smutijev iz domačega sadja in zelenjave.

  Pozdravljajo vas eko osveščeni Pedenjpedi.

Dostopnost